Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

“Change is the constant, the signal for rebirth, the egg of the phoenix” Christina Baldwin


    ePersonalitati si eIntimplari

    Maniu
    Maniu
    Consul
    Consul


    Mesaje : 111
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : Arad

    ePersonalitati si eIntimplari Empty ePersonalitati si eIntimplari

    Mesaj  Maniu Lun Mai 16, 2011 9:34 pm

    eRomani celebri precum si "folclor" despre intimplari celebre din eRomania isi au locul aici.

    Pentru detalii privitor la aceasta sectiune cititi, va rog, Detalii categorie

    Multumesc !
    Maniu
    Maniu
    Consul
    Consul


    Mesaje : 111
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : Arad

    ePersonalitati si eIntimplari Empty Manastur

    Mesaj  Maniu Lun Mai 16, 2011 10:35 pm

    La toti de fata si viitori Sanatate !

    Fundal muzical sugerat

    Am observat ca multi useri ce dja au LvL peste 12 nu cunosc foarte exact personajele “clasice” din eR si nici istoriile acestora.
    Prezenta nu se doreste a fi o rstituire istorica a faptelor si/sau conceptelor marete si inaltatoare ci, mai degraba, o modalitate umana (chiar foarte umana) de a readuce in sfera cunoasterii o serie de personaje. Evident, atentia noastra va fi directionata atit spre luminile eVietilor acestor personaje cit si (mai ales) asupra umbrelor.

    Bineinteles, toate acestea vor fi documentate pentru a nu contrazice sau incalca Regulile eR iar interventiile celor in cauza sau a cunscutilor, prietenilor sau dusmanilor acelor personaje sunt incurajate si binevenite.
    Aceste prezentari sunt evident subiective, asa cum au fost percepute si interpretate (conotate si denotate) de catre mine.


    Astazi: Manastur
    Manastur a aparut in eR de peste 6 luni si a fost, mai ales la inceput, un personaj ... aproape ubicuu, dar cu siguranta omniprezent.
    Aparea cu comentarii in mai toate articolele din presa de pe vremea aceea insa, ciudat, nu si-a facut Ziar (dupa stiinta noastra).

    Chiar la inceput am fost prieteni pina intr-o seara cind, inca nu stiu exact din ce motiv (dar banuiesc ca este legat de “neintelegerea” mea fata de omniprezenta sa), a renuntat la aceasta relatie dintre noi.

    Crezul si telul initial al lui manastur in eR a fost acela de a se institui Legea conflictului de interese si Legea accesului public la informatie. Ulterior aceasta s-a ”nuantat” prin solicitari privitor la transparenta a membrilor din conducerea eUGD.

    Evident, acea fervoare a sa a condus la o serie de comenturi “acide” si chiar rau voitoare ale celorlalti. Dintre acestea retinem ca fiind celebre si clasice:
    Admin este ... bulversat si iritat de manastur;
    Cunoscut de toata lumea, provoaca un coment celebru al lui Han Solo (cu care este bun “prieten”): “Manastur, ce faci manastur?! Doar 5 commenturi? Slabut, eu zic sa bei niste redbul sa-ti revii:)”;

    Dupa cum vedeti, MoonlightShadow si malika ela sunt personaje ce au beneficiat, in mod special, de atentia lui manastur.

    Am avut si eu o o contra cu Mnastur (ocazie cu care, prin ajutorul nemijlocit al lui acadele, am aflat, si eu si Zoli, cine e Magda lui Tolea).
    O alta replica celebra, privitoare la Manastur, o da ghishae intr-un comment, respectiv:” nu stiu pe unde paste Rosignante, dar sunt convins ca l-am gasit pe nepretuitul sancho panza. tot imi deschide o usa si imi aduce de fidelitatea lui si a legii conflictului de interese. eu de aia nu pot sa plec din erepublik. ca nu inchide usa:)”

    Un personaj controversat insa atit de necesar in eRomania. Mesajul sau, din nefericire, nu a fost niciodata luat in considerare iar conflictul de interese continua sa ramina o notiune ... cel putin oculta, dar cu siguranta “stranie” in eRomania.

    Salutari si urari de bine draga Manastur.
    Toate cele bune, tuturor.

    Maniu
    Maniu
    Maniu
    Consul
    Consul


    Mesaje : 111
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : Arad

    ePersonalitati si eIntimplari Empty dsalageanu

    Mesaj  Maniu Lun Mai 16, 2011 10:39 pm

    La toti de fata si viitori Sanatate !

    Din motive prezentate anterior.

    Astazi: dsalageanu

    Aparent nu ar trebui ca dsalageanu sa fie subiect al unei “restituiri”, deoarece a fost presedinte in exercitiu pina acum citeva zile.

    Ar trebui sa imi fie mai usor sa il prezint, deoarece suntem din aceasi generatie eR insa, o sa vedeti si voi: Realitatea e complexa. E complexa, dom-le.. Sincer, consider prezenta ca fiind cea mai dificila si complicata “restituire” pe care o am de facut.

    dsalageanu a fost prieten cu Marius Ovidius, si viceversa. Au realizat impreuna unele proiecte (cum ar fi Sinagoga eRomana), in altele au colaborat si, intr-o vreme, aveau amindoi un spirit deschis si “glumet” pe care si-l manifestau prin presa din eRomania. Aveau un fel de cod comun de simboluri si de comunicare, impartaseau idei si opinii (cam la fel ca si Pippin si Merry.
    https://www.youtube.com/watch?v=bUp3xNTbHIM&feature=related)

    dsalageanu si-a inceput timpuriu cariera politica (cu o scurta perioada in PMR), in eRoU, fiind apropiat de Dura_Lex si Shadow Figure, dar si de majoritatea membrilor acestui partid (in cadrul caruia a realizat, de asemenea, multe).
    Tot de timpuriu a devenit membru al Soimilor Patriei, unitate militara in care amintirea sa este, in continuare, pretuita.

    A eCreat notiunea de Deterence, l-a introdus pe smif in ”neuitare” si ne-a invatat toate tehnicile posibile de a continua sa jucam eR impotriva “ochiului de soacra” al nevestelor.
    Bine, a mai facut multe alte lucruri dar nu este loc pentru toate aici.

    A fost un mare jurnalist al eRomaniei iar ziarul sau, BBC World Service, a ajuns unul dintre cele mai cunoscute din eR.

    Are atitudini stranii despre disciplina, [url=http://www.erepublik.com/en/article/mobilization-and-discipline-will-win-the-war--598282/1/20 ]la inceput[/url] si mai tirziu, care il recomanda ca o persoana ordonata. Bine, nu ne referim la celebrul ciorap.

    Problemele incep odata cu trecerea lui spre eUGD, din functia de candidat la presidentie al unui important partid de opozitie (la a carui reconstructie a participat serios si el).
    Acest pas (atit de interpretat de toata lumea) a fost urmat de un gest cel putin ciudat si, care a creat mari bulversari.

    Odata cu intrarea in eUGD devine MoFA al eRomaniei, pozitie din care scrie celbrul articol prin care ii invata pe rusi tactici noi de sah, adaptate pentru strapungerea apararii Alehin (totusi a uitat replica celebrului sahist rus: “... nu poti deveni un mare maestru decat daca ti-ai constientizat greselile si neajunsurile”). Renunta la aceasta functie imediat dupa anuntarea internationala a acestui TO “oficial” impotriva eRusiei (credem ca a facut-o pentru a se pregati de alegeri).

    Continua sa fie bine dispus si sa organizeze trasee turistice. Intre timp il mai ataca putin pe Dumoras, ca tot a fost numit Ministru al Apararii de smif (dar nu, eUGD nu a fost impotriva unei guvernari democratice). In fine, Dumoras se retrage si va fi numit MA prietenul nostru TaviTav.

    Ca fost MoFA face o prezentare a situatiei, ce ii va fi utila mai tirziu in relatia cu eUngaria, si le spune povesti lui Quicksilver si Kovackoko.

    In sfirsit, din februarie 2009 devine presedinte al eRomaniei, cu o viziune cam SF (cu autostrazi Q5 si alte girafe) iar intreaga discutie devine mai ... interesanta, chiar de la anuntarea candidaturii - de atunci il suspectez ca e somer (sau a trecut pe conserve Wink.

    Mandatul incepe cu informari frumoase, insa eLumea se misca in jurul nostru. Asteptam toti ca Guvernul sa lucreze, avem incredere. Nici eUngurii nu au stat degeaba, se pare (o fi de la paprika sau cine stie), asa ca ne trezim cu Baby Boom. Asta e doar prima dintr-o serie de noi termeni si expresii pe care eR le-a invatat cit timp in eRomania era presedinte dsalageanu (urmeaza morisca).

    Urmeaza un chef banatean, intr-o zi de Vineri 13. O zi importanta, urmata de propunerea de pace pentru 1 Gold, facuta eUngariei.

    dsalageanu inca are timp de explicatiisi de Programul National de stimulare a Productivitatii.

    Incep razboailele si ... iar razboaiele.

    Apoi, apar frinturi ale the biger picture si explicatii ale celebrei moristi.

    Deja suntem la al doilea mandat de presedinte (aici am fost si eu contracandidat, asa ca aveti un motiv in plus sa ma considerati subiectiv – desi l-am Omagiat) pe care dsalageanu il cistiga lejer, printr-o simpla solicitare.
    Abia acum incepe adevarata lupta, abia acum incepem sa pierdem teritorii, sa ne enervam, sa ne spameze ungurii (si noi pe ei), sa....

    Grele vremuri si, evident, durerile personale se transfera asupra celui ce conduce. Dezamagiri si frustrari personale sunt corelate cu presedintele. Ma rog, am senzatia ca a existat si o lipsa de coordonare, de autoritate si de strategie dar ... cel putin eu, citeodata am si exagerat acuzele.

    Asa am intrat intr-o noua epoca, a razboaielor ... civile, purtate de civili (asa cum Ombrone, ex MoFA in Italia, numea TO-urile eBombe atomice) si intre civili, a moristilor si TO-urilor cotidiene.

    Acum, ca a venit vara, sper sa reusim sa ne intilnim la Geen Dragon pt ca, de atitea ori mi-am promis sa ne intilnim insa, pina acum nu am reusit. Salutari Dragos.

    Toate cele bune, tuturor !

    Maniu

    Continut sponsorizat


    ePersonalitati si eIntimplari Empty Re: ePersonalitati si eIntimplari

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 01, 2024 7:29 pm