Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

“Change is the constant, the signal for rebirth, the egg of the phoenix” Christina Baldwin


+7
Girngo
Lady Indra
RaduM
The Brigadier
Elena Claudia
Anamaria1
Maniu
11 participanți

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Maniu
    Maniu
    Consul
    Consul


    Mesaje : 111
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : Arad

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Maniu Vin Apr 29, 2011 10:23 pm

    Buna ziua !

    Am sa rog pe toti cei ce doresc sa se inscrie pentru acest fond, asa cum a fost el prezentat in ePresa, sa isi faca o scurta prezentare aici, mentionind cel putin:

    - de ce jucati eRepublick
    - ce credeti ca ar trebui sa facem pentru un joc mai frumos si o eRomanie care sa ne placa (mai mult)
    - cum "vedeti" voi acum, inainte de discutiile economice cu "consultantii" GRUP-ului, ca trebuie sa folositi cei 20 gold

    Orice altceva ce considerati relevant, mai ales pentru a ne convinge ca nu sunteti "clone".

    Multumesc !


    Ultima editare efectuata de catre Maniu in Sam Apr 30, 2011 12:05 am, editata de 2 ori
    avatar
    Anamaria1
    Membru nou
    Membru nou


    Mesaje : 3
    Data de înscriere : 29/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Anamaria1 Vin Apr 29, 2011 10:26 pm

    Buna ziua, ma numesc Anamaria (anamaria1 in eRepublik) si doresc sa aplic pentru fondul Zikka

    Joc eRepublik de aproape jumatate de an si mi se pare un joc interesant si captivant pentru ca imita intr-o anumita masura viata reala.
    Pentru ca jocul sa placa trebuie in primul rand mentalitatea multora dintre cei din comunitatea romana sa se schimbe. in primul rand sa fie mai deschisi la idei sau critici constructive, sa lupte toti pentru un tel si nu in interes propriu.
    cu cei 20 de gold primiti voi deschide 2 firme de grau urmand sa imi fac o firma de paine (primesc 5 gold din medalia de HW in cateva zile )

    Mentionez ca lucrez zilnic cu wellness cat mai apropiat de 100 (puteti intreba de mine angajatorului meu marrdarre ( http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/2744562 )
    Elena Claudia
    Elena Claudia
    Membru
    Membru


    Mesaje : 8
    Data de înscriere : 30/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Elena Claudia Sam Apr 30, 2011 2:59 am

    Buna ziua!

    - eRepublik birthday

    Dec 21, 2009 Day 762 of the New World

    -gold si medalii,toata lumea o sa fie fericita.

    -o firma de grau si una de paine.

    Multumesc!
    The Brigadier
    The Brigadier
    Membru
    Membru


    Mesaje : 96
    Data de înscriere : 22/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  The Brigadier Sam Apr 30, 2011 11:02 pm

    @anamaria - Bine ai venit!

    Bine spus... in ceea ce priveste mentalitatea:)

    - Pentru a-ti asigura necesarul de paine care acopera cei 200-300 wellness pe zi ai nevoie de 4 firme: 2 de grain+2 de paine Q1 sau 1 firma de Q2.
    - In situatia in care vei avea 2f de grain+1f paine Q1= 3 firme ... care va fi durata de timp necesara pentru a cumpara a doua firma de paine necesara?
    - Cum vei realiza acest lucru?
    - Cum vei rezolva problema armelor?

    @Elena - Bine ai venit si tu:)...(imi cam lipsesc articolele tale:)))

    - Aceleasi intrebari ca si cele adresate Anei.

    Va multumesc!
    avatar
    Anamaria1
    Membru nou
    Membru nou


    Mesaje : 3
    Data de înscriere : 29/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Anamaria1 Lun Mai 02, 2011 1:00 am

    pe termen lung consider ca cea mai buna investitie dupa achizitionarea a 2 firme de grain este inca o firma de grain si nu una de food. asta pentru ca momentan grainul se vinde cel mai bine.

    cand voi avea 3irme de grain + o firma de paine pot sa fac aceeasi miscare cumparand inca o firma de grain

    in scurt timp voi produce banii si pt a doua firma de paine.

    In final voi avea: 2 firme de grain care vor alimenta 2 firme de paine Q1 + 2 firme grain care imi vor asigura un venit zilnic din care imi voi permite achizitionarea de arme
    Elena Claudia
    Elena Claudia
    Membru
    Membru


    Mesaje : 8
    Data de înscriere : 30/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Elena Claudia Lun Mai 02, 2011 1:15 am

    @The Brigadier,Maniu
    Multumesc

    am primit cei 20 gold.


    Ultima editare efectuata de catre Elena Claudia in Sam Mai 07, 2011 8:52 am, editata de 1 ori
    The Brigadier
    The Brigadier
    Membru
    Membru


    Mesaje : 96
    Data de înscriere : 22/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  The Brigadier Lun Mai 02, 2011 1:30 am

    Elena si Anamaria -

    In varianta in care fiecare se grabeste sa isi achizitioneze o firma de paine risca sa ramana cu atat. Asta daca nu face o pauza mai indelungata in a lupta.

    Varianta Anei este, parerea mea cea mai sigura in timp si cea care garanteaza ca te poti dezvolta si ca skill si ca strenght. Chiar daca nu ai la inceput posibilitatea sa lupti in fiecare zi cu cei 300 well, varianta Anei ofera siguranta ca la final, nu numai ca vei reusi sa lupti cu 300 well dar ai posibilitatea sa-ti cumperi arme sau sa-ti mai cumperi firme.

    Felicitari!
    avatar
    RaduM
    Membru nou
    Membru nou


    Mesaje : 1
    Data de înscriere : 03/05/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  RaduM Mar Mai 03, 2011 7:18 am

    Maniu a scris:Buna ziua !

    Am sa rog pe toti cei ce doresc sa se inscrie pentru acest fond, asa cum a fost el prezentat in ePresa, sa isi faca o scurta prezentare aici, mentionind cel putin:

    - de ce jucati eRepublick
    - ce credeti ca ar trebui sa facem pentru un joc mai frumos si o eRomanie care sa ne placa (mai mult)
    - cum "vedeti" voi acum, inainte de discutiile economice cu "consultantii" GRUP-ului, ca trebuie sa folositi cei 20 gold

    Orice altceva ce considerati relevant, mai ales pentru a ne convinge ca nu sunteti "clone".

    Multumesc !



    Numele meu ingame este RaduMihai95.
    Motivul pentru care inca mai joc erepublik dupa 1 an de zile sunt prietenii pe care mi i-am facut, si faptul ca mi-este foarte greu sa renunt dupa o perioada asa lunga. Erepublik mi se pare totusi un joc foarte intersant si original, care ar putea fi chiar si mai bun daca creatorii nu s-ar axa doar pe castigul lor material. Traiesc cu speranta ca pana la urma vor schimba jocul in asa fel incat toata lumea sa fie egala in drepturi, ca intr-un viitor apropiat nu vor mai fi diferente atat de mari intre cei care folosesc cardul si cei care nu o fac.
    Pentru un joc mai frumos si o eRomanie mai buna sunt multe lucruri de facut... In primul rand ar trebui sa ne schimbam atitudinea, sa nu mai fim atat de individualisti, fiindca pana la urma este un joc de echipa. De asemenea, ar trebui sa invatam sa ascultam sfaturile altora, sa nu mai fim atat de incapatanati(ex:bizonii care nu iau in seama ordinele MA) si sa incercam sa luptam toti de aceeasi parte a baricadei Wink
    Ce o sa fac cu cei 20 gold? 1 firma de grain si una de food, avand in vedere ca mai am inca una de grain si vreo 2 G stransi pentru inca o firma de grain, pe care o sa o pot face in maxim 10 zile Smile
    avatar
    Anamaria1
    Membru nou
    Membru nou


    Mesaje : 3
    Data de înscriere : 29/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Anamaria1 Mar Mai 03, 2011 1:18 pm

    confirm primirea a 10 gold. Va multumesc. Am cumparat deja o firma de grain
    Lady Indra
    Lady Indra
    Consul
    Consul


    Mesaje : 26
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Varsta : 63

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Lady Indra Mar Mai 03, 2011 10:47 pm

    să fie într-un ceas bun! Laughing
    Maniu
    Maniu
    Consul
    Consul


    Mesaje : 111
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : Arad

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Maniu Mar Mai 03, 2011 11:25 pm

    Astazi am trimis si ceilalti 10 gold.

    Succes !
    Girngo
    Girngo
    Membru
    Membru


    Mesaje : 6
    Data de înscriere : 26/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Girngo Mier Mai 04, 2011 7:10 am

    Foarte bine...

    Acuma sa vedem daca se gasesc doritori merituosi se fie pusi in treba toti banii care s-au predestinat...
    Zikkă
    Zikkă
    Membru
    Membru


    Mesaje : 123
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : În canalu de la colţu cu Poşta Mare, prima la stânga cum intri în Caracal

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Zikkă Vin Mai 06, 2011 11:46 am

    pffff
    ce ngramadeala acilisea Shocked Rolling Eyes
    Millefleurs
    Millefleurs
    Membru
    Membru


    Mesaje : 22
    Data de înscriere : 23/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Buna seara

    Mesaj  Millefleurs Lun Mai 09, 2011 10:13 am

    Ma numesc Millefleurs si nu sunt cea mai orientata si "meritoasa" dintre membrii acestei comunitati.Acesta este motivul pentru care am ezitat sa aplic pentru ajutorul financiar din partea Grupului,dar am remarcat ca sunt putine solicitari.Din moment ce acesi bani exista,ar fi pacat sa nu fie folositi si inmultiti.Aplic si eu pentru acest ajutor si il voi considera un imprumut,sper ca la randul meu sa pot returna mai mult.Am o firma de grau si doresc sa infiintez inca una +o brutarie.Multumesc!
    Maniu
    Maniu
    Consul
    Consul


    Mesaje : 111
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : Arad

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Maniu Lun Mai 09, 2011 8:32 pm

    Sarutmainile.

    Tatuajul cu hena e rapitor Very Happy

    Am observat ca ai creat firma "Lan in soare", la care esti si singura angajata.
    Sugestia mea este sa te angajezi la alta firma, ca sa castigi si un salariu si sa lucrezzi, astfel, la ambele firme, atit a ta cit si a angajatorului.

    Astept evaluare membrilor sectiunii economice si eventuale sfaturi de specialitate de la ei, pentru tine.
    In urma acestui proces vei primi cei 20 de gold.

    Toate cele bune !
    Matreazza
    Matreazza
    Membru
    Membru


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 27/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Matreazza Lun Mai 09, 2011 11:16 pm

    Millefleurs, as avea cateva intrebari, cu permisiunea celorlalti, in functie de care as putea sa iti spun daca planul de dezvoltare este bun sau eventualele sugestii:

    - Ce necesar de wellness ai pe zi? Adica: lupti zilnic sau doar la nevoie si care e interesul tau fata de partea militara a jocului?

    - Care ar fi planul de dezvoltare a investitiei si profitul estimat pentru configuratia propusa?

    - Care ar fi planul de dezvoltare personala pe durata medie si lunga? Adica unde vrei sa ajungi?

    - Care sunt, dupa tine, ratele de profitabilitate pentru raw si produse? O analiza sumara pentru 1 RAW si 1 produs, la alegere.

    - In cazul nefericit, in care situatia Romaniei ar ajunge din nou sa fie cucerita care ar fi planul de actiune, tinand cont ca nu vei mai putea vinde si cumpara produse de pe piata romaneasca?

    Nu vreau sa pun bete in roata ci sa iti ofer, daca e nevoie, o alternativa particularizata pe nevoile tale, respectiv sa intelegi, pentru viitor, mecanismele prin care se poate deduce aceasta.
    Maniu
    Maniu
    Consul
    Consul


    Mesaje : 111
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : Arad

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Maniu Mar Mai 10, 2011 1:05 am

    Multumesc pentru interventie Matreazza
    Millefleurs
    Millefleurs
    Membru
    Membru


    Mesaje : 22
    Data de înscriere : 23/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Buna seara!

    Mesaj  Millefleurs Mar Mai 10, 2011 10:53 am

    Consider ca intrebarile adresate sunt justificate dar recunosc sincer ca m-ati cam incuiat.Nu imi sunt clare multe lucruri si am nevoie de consiliere.
    -momentan necesarul meu de wellnes aprox.20/zi deoarece mi-am redus activitatea
    la minim (work,train,informare)incercand sa economisesc si sa cumpar gold
    pentru inca o firma.In eRomania cumparam arme si am luptat aproape zilnic(eram
    motivata,erau lupte necesare)Acum am cetatenie moldoveneasca si singura lupta
    in care m-as implica ar fi in cazul unei agresiuni directe asupra eRM sau eRom.
    Cariera militara nu este o optiune pentru mine dar ma implic oricand ca civil in
    luptele necesare.Nu vanez medalii,interesul comunitatii primeaza in fata
    intereselor personale.
    -planul de dezvoltare: voi infiinta inca 2 firme de grau(3 in total)apoi
    1+1firme de paine Q1(in timp desigur).Aceasta imi asigura independenta
    financiara in prima faza,iar pe termen lung voi incerca sa repet pasii cu firme
    de fier+arme.Voi incerca sa creez un stoc(paine+arme)care va sta la dispozitia
    grupului.
    - nu stiu sa calculez rate de profitabilitate ,dar cred ca obtinerea mat.prime
    este mai avantajoasa decat produsul finit.
    -In cazul in care piata romaneasca ar fi inchisa pentru mine m-as orienta spre
    cumparare de licente pe pietele unde produsele mele au cel mai bun pret de
    vanzare.Incerc sa nu cumpar(in afara de gold)ci sa-mi produc necesarul iar
    surplusul va fi vandut(exceptand stocul promis).
    - nu stiu daca am fost coerenta,nu cunosc economie de piata dar va multumesc
    pentru rabdare.
    O seara buna.M
    The Brigadier
    The Brigadier
    Membru
    Membru


    Mesaje : 96
    Data de înscriere : 22/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  The Brigadier Mar Mai 10, 2011 8:35 pm

    Personal, merg pe ideea rentabilitatii maxime a unei afaceri, produsul final al unei firme fiind de fapt ron-ul si nu ceea ce produci.

    Conform unor calcule simple matematice, luand ca referinta skillul meu(11) dar valabil pt toate skillurile, firmele de produse finite(paine, arme, bilete, case) nu sunt rentabile daca nu sunt de Q maxim.

    Exemplu:
    - In 2 firme de RAW(grain), eu produc un total de 204 grain=97ron
    - daca in loc de 2f de raw as avea 1f de raw si una de paine Q1, firma de paine mi-ar consuma grain-ul din firma de raw si as ramane doar cu painea produsa. Adica 96 de paini= 71ron... cu 36ron mai putin decat in primul caz
    - in primul caz, as fi obligat sa ma hranesc cu painea produsa de mine(Q1) care este cea mai scumpa de pe piata. Este stiut faptul ca painea Q2 nu este (ca pret)dublul painii Q1, asa cum ar trebui si nici paiea Q3... triplul... s.a.m.d.
    - in varianta a doua... avand roni in loc de paine as putea: 1. sa cumpar mai multa paine si... 2. sa o cumpar pe cea mai ieftina.
    - licentele nu sunt rentabile!... Matreazza poate explica mai bine de ce

    In alta ordine de idei... luand cele doua afirmatii:

    Nu vanez medalii,interesul comunitatii primeaza in fata
    intereselor personale.
    Voi incerca sa creez un stoc(paine+arme)care va sta la dispozitia
    grupului.

    ... numai astea si... te califica pentru a face parte dintre beneficiarii fondului:) (parerea mea)
    In ceea ce priveste strategia economica sunt sigur ca o vei adopta pe cea mai buna.

    Succes:)
    Matreazza
    Matreazza
    Membru
    Membru


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 27/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Matreazza Mar Mai 10, 2011 11:12 pm

    Ok, hai sa analizez raspunsurile si sa vedem care e situatia:

    - Deoarece ai un necesar zilnic de wellness redus, crearea unei firme de nivel mic (sub 3-4) de produse nu este justificabila. Pe langa profitabilitatea scazuta exemplificata bine de Brigadier, te vei confrunta si cu dificultati in a comercializa produsele.

    Ca o observatie, ti-as sugera ca in momentul atingerii unui profit ce-l vei considera decent, sa incepi o etapa de antrenament, in care sa investesti macar profitul de pe o zi in lupte. Astfel, in cadrul luptelor ce conteaza influenta ta va fi mai mare si ajutorul pe masura. Nu vorbesc de BH ci sa consumi 1-2 arme de q5 in lupta, sa cresti rangul.

    - pentru ceea ce ai spus tu ca iti este necesar, salariul obtinut de la un angajator ti-ar fi suficient. Parerea mea ar fi sa incerci sa maximizezi profitul in loc sa cauti a-ti produce singura bunurile. Poti cauta chiar asocierea cu oameni ce au firme de paine sau arme de nivel mare si sa incerci o colaborare cu ei, in care tu sa pui la dispozitie materia prima si ei sa iti returneze produsele pe care le realizezi tu. Pentru moment insa nu vei dispune de atata materie prima. Abia dupa 4 firme de o anumita materie prima te vei putea gandi la o asemenea strategie. Asadar, parerea mea ar fi sa faci pana la 4-5 firme, fie de grau, fie de fier si sa vinzi productia pana ajungi la acest numar. Apoi poti sa abordezi strategia de care am zis mai sus.

    - Partial corect in ceea ce priveste profitabilitatea. Firmele de q4 si q5 de paine si arme sunt cele mai profitabile, apoi urmeaza firmele de raw si in final firmele de produse de calitate mica. Ca exceptie avem firmele de bilete de nivel mic ce, in anumite perioade, obtin profituri uriase. Problema e tocmai nesiguranta profitului si lucrul in special pe stoc. In ceea ce priveste rata de profitabilitate, si nu profitul, se face odata numeric vazand profitul clasic:

    profit = suma obtinuta din vanzare - pretul unei paini q5

    Am spus o paine q5 pentru ca are cel mai mic pret pe unitate de wellness. Acum, insa, se pun urmatoarele probleme: "Cat de repede vand?" si "Cat de stabila e piata?". La ultima se raspunde relativ usor: urmareste pe parcursul zilei piata si vezi cat de des pretul care il vezi in dimineata asta (ianinte de schimbarea zilei) e acelasi ca ieri dimineata. Pentru asta te sfatuiesc sa faci o medie la pretul primelor 500 de produse. Daca piata e stabila, atunci referinta e doar cifra profitului ramane neschimbata. Daca pretul descreste, inseamna ca potentialul de profit, implicit rata de profitabilitate, e in descrestere, si daca pretul are o tendinta crescatoare... intelegi tu. Smile Cat de repede vinzi poate fi dedus din stabilitatea pietei. E clar, daca pretul are tendinta crescatoare, sigur vei vinde repede, iar daca are tendinta descrescatoare vei vinde greu. Cand insa piata e stabila o metoda ar fi sa vezi cantitatea ofertei la pretul de echilibru la orele cheie: 10 dimineata, 12 ziua si 10 seara. In loc sa stai sa numeri produsele, acum ai posibilitatea sa deduci empiric, cumparand produse de pe piata si reofertandu-le la pretul de echilibru. Daca nu ai timp investirea unor bani intr-un asemenea experiment este justificabila. Astfel, daca reusesti sa-ti vinzi productia in aceeasi zi, atunci rata de profitabilitate creste, stocurile nefiind recomandate atunci cand abia intri in afaceri. Mai in detaliu nu intru pentru ca s-ar complica lucrurile.

    - Licentele nu sunt justificate daca trebuie sa platesti pentru ele. Deoarece diferenta de produse dintre o tara ce are regiune high (referindu-ma la raw) si una care nu are e foarte mica (~13%) foarte multe tari au taxe mari la import pentru a stimula afacerile interne. Daca vei studia putin, vei vedea ca sunt foarte putine tarile si produsele la care vei gasi taxa de import sub 15%. O alternativa la licente este cooperarea, prin colaborarea cu persoane ce au cetatenie si licenta pe o alta tara, nemaitrebuind astfel sa plateasca taxe de import. Acea persoana s-ar putea muta in tara ta, cumpara produsele tale si sa le revanda in tara tinta. Aceasta e o metoda eficienta de export prin care se pot ocoli licentele. In cazul cuceririi tarii in care ai desfacerea, iti recomand sa realizezi stocuri si sa nu le vinzi pana nu se restabilizeaza pretul, deoarece, imediat dupa eliberare, preturile de vanzare vor fi mici.

    Deoarece se anunta ca bonusurile de regiune pentru companie vor fi, mai nou, date de tara a carei cetatenie o ai si nu a celei in care e firma, avand cetatenie moldoveneasca, iti recomand sa mergi pe grau si, odata cu introducerea noilor industrii (daca vor mai fi introduse) sa migrezi spre cattle si deer.

    In concluzie, pentru cineva neimplicat in partea economica a jocului, raspunsurile au fost bune si imi place implicarea si sinceritatea. Din partea mea, esti calificata pentru primirea ajutorului si consider ca ai potential daca vei tine cont si de cele de mai sus.
    Zikkă
    Zikkă
    Membru
    Membru


    Mesaje : 123
    Data de înscriere : 22/04/2011
    Localizare : În canalu de la colţu cu Poşta Mare, prima la stânga cum intri în Caracal

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Zikkă Mier Mai 11, 2011 2:56 am

    suPtscriu Wink Wink

    lol! si zambesteeeeeeeeeee!!!! Laughing
    avatar
    Andytig
    Membru
    Membru


    Mesaje : 90
    Data de înscriere : 10/05/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Andytig Mier Mai 11, 2011 4:08 am

    Salutare tuturor. Ma numesc Andytig in eR si Andy in RL. Joc acest joc de 2 ani, insa am inceput sa-l inteleg doar de 2 luni! Am scris atunci primul meu articol suparat fiind pe faptul ca este foarte scump Gold-ul! Articolul se numea 300 GOLD - 99,9 EURO BEST VALUE. A fost sters dupa 2 zile si am primit 1 FP pt el acuzat fiind de flaming! In urma acestui articol cineva m-a invatat sa-mi fac mai multe firme de RAW si sa lucrez singur in ele! De atunci am ajuns la 14 firme insa dupa ce am bagat 25 Euro in Gold!
    Subscriu la acest fond pt ca vreau sa upgradez cat mai repede firma mea de arme q3. Momentan vand armele si cumpar 4 arme q5 pe zi. Lupt in fiecare zi maxim si ma antrenez cu 50% boost. Trist este ca in felul asta strang foarte greu Gold si nu reusesc sa-mi ating obiectivul! Cei 20 Gold de la voi m-ar ajuta sa reusesc mai repede. Consider ca am suficiente firme si nu mai am de gand sa-mi fac altele momentan. Asta inseamna ca singurul meu obiectiv ramane firma de arme!
    Bafta tuturor!
    Millefleurs
    Millefleurs
    Membru
    Membru


    Mesaje : 22
    Data de înscriere : 23/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Buna seara!

    Mesaj  Millefleurs Mier Mai 11, 2011 9:58 am

    Va multumesc tuturor pentru sugestii si voi tine cont de ele.
    Am renuntat la ideea firmei de paine,ma voi orienta spre 4-5 firme de grau(cu
    posibilitatea migrarii spre cattle si deer).Deocamdata voi vinde productia
    de grau si voi cumpara painea si armele necesare.Pe masura ce productia
    va creste voi lua in considerare solutiile alternative sugerate,colaborarea
    cu firme de produse finite.
    Mi-am fixat si " ideea rentabilitatii maxime a unei afaceri, produsul final
    al unei firme fiind de fapt ron-ul si nu ceea ce produci"
    Nu renunt la ideea constituirii stocului promis,cred ca poate ajuta la un
    moment.
    Intrebare:am observat pe piata oferte de produse la un pret exorbitant,
    nerealist,nevandabile.Aceasta este varianta unui inventar devenit
    neincapator?nu ma intelegeti gresit Smile eu intrebam doar.

    @ avatarul cu Papadie este atat de dragut ca iti insenineaza ziua,nu pot sa
    nu zambesc! flower
    Multumesc.M
    The Brigadier
    The Brigadier
    Membru
    Membru


    Mesaje : 96
    Data de înscriere : 22/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  The Brigadier Mier Mai 11, 2011 3:15 pm

    Bine gandit Millefleurs:)

    In ceea ce priveste migrarea catre cattle and deer cred ca este cam devreme sa ne facem planuri sau sa speculam. Modificarile in modulul economic sunt inca pe masa de laborator. Ce este sigur e ca investitia in raw este sigura... inca:)

    In ceea ce privesc preturile exorbitante la anumite produse, in nici un caz nu au treaba cu inventarul. Deocamdata inventarul este nelimitat si cand acesta va fi limitat la 1000 se va lua in considerare si ceea ce ai pe market(la vanzare).

    Pretul fixat de unii, cei care folosesc preturi medii, are la baza ideea ca unele produse chiar se vand(cand piata cade).

    Preturile exagerate gen 1 paine Q2 cu 150ron si mai mult au alte semnificatii.
    Unii au clone sau alte motive neortodoxe si asa inteleg ei sa faca transferul de fonduri inspre user fara sa fie prinsi de catre admini(clona plateste 150 de ron pt o paine:)))

    Matreazza
    Matreazza
    Membru
    Membru


    Mesaje : 19
    Data de înscriere : 27/04/2011

    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Matreazza Mier Mai 11, 2011 9:43 pm

    In ceea ce priveste unele preturi mari, ele sunt punse nu numai pentru clone, cum zice Brigadier, ci si din motive strategice. Astfel, mi s-a intamplat si mie sa pun la vanzare cateva sute de produse la cativa zeci de RON in plus pentru a nu fi consumate din greseala si pentru a nu fi nici vandute din greseala.

    Continut sponsorizat


    Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane Empty Re: Zikka - Fondul pentru reconstructia natiunii eRomane

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 01, 2024 9:53 pm